b_150_120_16777215_00_images_wystawa.jpg  "Sokołów na dawnej fotografii" - nowa wystawa w Społecznym Muzeum Ziemi Sokołowskiej

Tegoroczna - już trzecia - edycja sokołowskiej Nocy Muzeów uświetniona została nową wystawą zatytułowaną „Sokołów na dawnej fotografii”. Wystawa ta przygotowana została specjalnie z myślą uatrakcyjnienia tej jedynej w swoim rodzaju nocy, podczas której miłośnicy historii i sztuki w całej Europie mogą odwiedzać instytucje muzealne w niecodziennej, tj. nocnej porze.

Pomysłodawcą i inicjatorem organizacji wystawy starych fotografii był Łukasz Ożóg, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej. Warto nadmienić, iż nie była to pierwsza tego typu wystawa zorganizowana w Sokołowie. W 2009 roku, z okazji przypadającej wówczas 440-tej rocznicy lokacji Sokołowa podobna wystawa, połączona z sesją naukową, przygotowana została przez Stanisław Kulę, nauczyciela i członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej.

Zaprezentowana podczas Nocy Muzeów wystawa składa się z siedmiu wielkoformatowych posterów, na których zamieszczono blisko 80 fotografii ukazujących miasto i jego mieszkańców od końca XIX wieku do lat powojennych. Zamiarem organizatorów było przekazanie szeregu informacji dotyczących historii miasteczka. Z tego też względu przygotowano dość obszerne opisy każdego zdjęcia, zawierające szereg informacji o mieście, jego zabudowie i mieszkańcach. Zaprezentowane zdjęcia dobrane zostały tematycznie i dotyczą m.in. sokołowskiego rynku wraz z najważniejszymi znajdującymi się tam budynkami i pomnikiem oraz sokołowskiego kościoła, życia religijnego i ważnych obchodów, tj. peregrynacji obrazu Matki Bożej czy obchodów milenijnych. Na kolejnych posterach ukazano historię sokołowskiego sportu, od czasów założenia gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, do czasów powstania i działalności KS „Sokołowianki”. Kilkanaście zdjęć ukazuje także życie kulturalne dawnego Sokołowa, a szereg fotografii obrazuje życie codzienne jego mieszkańców. Szczególne treści historyczne zawarte są na posterze poświęconym znanym i zasłużonym rodakom sokołowskim. Każde ze zdjęć opatrzone jest szerszym opisem przybliżającym życiorysy tych najbardziej zasłużonych sokołowian.

Organizatorami całości przedsięwzięcia było Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Sokołowie. Opracowaniem ogólnej koncepcji wystawy, doborem zdjęć oraz przygotowaniem opisów zajęli się Piotr Sidor i Łukasz Ożóg. Piotr Sidor odpowiedzialny był także za opracowanie graficzne posterów. Swój udział przy powstaniu wystawy mieli także Stanisław Kula i Bartosz Walicki, którzy udostępnili ze swych zbiorów szereg fotografii. Korektę językową przeprowadziła Ewa Kłeczek Walicka, a transport gotowych posterów z drukarni zapewnił Marcin Bujak.

Wystaw przygotowana została z zamysłem jej systematycznego poszerzania. Organizatorzy opracowali już kolejne trzy, tematycznie podzielone postery dotyczące m.in. sokołowskiej społeczności żydowskiej czy historii miasta w okresie PRL-u. Równocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców i miłośników historii o udostępnianie, na potrzeby tejże wystawy, fotografii ze swych rodzinnych zbiorów. Zdjęcia takie można udostępnić do zeskanowania w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Sokołowie. Po przeprowadzeniu skanowania i opisu fotografie będą zwracane ich właścicielom. Gotowe skany zdjęć wraz z opisem przesyłać można również na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   Wszystkie pozyskane fotografię wykorzystane zostaną na kolejnych posterach, dzięki czemu przyczynią się do rozbudowy wystawy „Sokołów na dawnej fotografii”.