Zaloguj się, aby zobaczyć.

Poniżej prezentuję zakładkę poświęconą różnym przedmiotom zabytkowym z terenu Sokołowszczyzny. Mniej lub bardziej cennym eksponatom, które bądź zaginęły, bądź zostały skradzione, albo gdzieś się zapodziały, a co gorsze straciliśmy je na zawsze. Warto o nich przypominać, utrwalać ich historię lub poszukiwać je na każdy możliwy sposób aby znalazły swoje właściwe miejsce w muzeum albo u prawowitego właściciela, który zapewni im odpowiednią opiekę. Powstaje tu swoisty katalog zabytków obejmujący swym zasięgiem miasto i gminę Sokołów. Ponieważ ta zakładka ma charakter otwarty i będzie stale uzupełniana proszę jej czytelników o nadsyłanie na zamieszczony poniżej mail autora wszelkich wiarygodnych informacji o tych poniżej prezentowanych, poszukiwanych i innych nieznanych zabytkach, które zaginęły lub zniknęły na zawsze. Będziemy je sukcesywnie zamieszczać. Być może niektóre uda się wspólnie odnaleźć odtworzyć ich losy lub poznać inne nie zamieszczone tu eksponaty. Proszę też o dołączanie fotografii lub rysunków. Nawet najdrobniejsza informacja może być wartościowa i naprowadzić na trop zaginionego przedmiotu. Każde uzupełnienie – celowo, krótko przedstawionych notek będzie cenne dla dokumentowania historii tutejszej ziemi i instytucji z nią związanych. Z góry dziękujemy za wszelkie informacje osobom je przekazującym. Będą one weryfikowane i umieszczane pod opisem eksponatu którego dotyczą wraz z przesłaną np. fotografią oraz np. z podpisem (inicjałami według życzenia autora).

 

Krzysztof Osiniak   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   

Zaloguj się, aby zobaczyć.Kroniki - Miasta Sokołowa i Spółdzielni Kółek Rolniczych

Kronika Miasta Sokołowa i Kronika Spółdzielni Kółek Rolniczych w Sokołowie. Pierwsza jest dużych rozmiarów (ok. 70 cm wysokości i 50 szerokości) oprawiona w skórę koloru ciemny brąz z tłoczonym i złoconym napisem KRONIKA SOKOŁOWA. Kronikę napisał dziejopis Andrzej Dańczak, a przepisywana była kaligraficznym pismem prawdopodobnie przez panią Walicką, urzędnika  USC w sokołowskim Urzędzie Gminy.

Czytaj więcej: Kroniki - Miasta Sokołowa i Spółdzielni Kółek Rolniczych

Zaloguj się, aby zobaczyć.Drukowany wizerunek M.B. Sokołowskiej z końca XVIII wieku

Drukowany wizerunek łaskami słynącego obrazu M.B. Sokołowskiej, wykonany w 1771r. przez prebendariuszy kościoła Św. Ducha w Sokołowie ks. Ignacego Zagórskiego i ks. Sebastiana Kozrowicza. Jeden z takich obrazków posiadał jeszcze pod koniec XIX w. ks. Podgórski proboszcz parafii Wola Zarczycka.

Czytaj więcej: Drukowany wizerunek M.B. Sokołowskiej z końca XVIII wieku

Zaloguj się, aby zobaczyć.Zaloguj się, aby zobaczyć.Sztandar Szkoły Podstawowej w Sokołowie

Sztandar szkoły podstawowej w Sokołowie. Sztandar został ufundowany i poświęcony w okresie międzywojennym. Na zdjęciu obok ze sztandarem Władysław Woliński. Sztandar zaginął podczas II wojny światowej nie zabezpieczony przez następnego dyrektora szkoły.

Czytaj więcej: Sztandar Szkoły Podstawowej

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Pająki. Duże zabytkowe tzw. kryształowe żyrandole kościelne, które wisiały dawniej do lat 70-tych XX wieku w kościele Św. Ducha. Było ich co najmniej trzy, dwa mniejsze i jeden duży. Do niedawna jeszcze jeden z nich wisiał w nawie bocznej kościoła parafialnego w Sokołowie.

Czytaj więcej: Kryształowe żyrandole kościelne

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Judaika. Podczas remontu generalnego Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Sokołowie jak dowiedział się autor znaleziono kilka eksponatów ukrytych w drewnianym stropie nad salą widowiskową (dawniej był to budynek synagogi).

Czytaj więcej: Judaika

Zaloguj się, aby zobaczyć.   Sztandar Stronnictwa Narodowego w Sokołowie

Sztandar Stronnictwa Narodowego w Sokołowie. Jak wynika z wywiadów i relacji od starszych mieszkańców Sokołowa spisanych przez Jerzego Koziarza ukrył go w czasie II wojny światowej ks. J. Pelc. Jest to zapisane na str. 170 książki „Dekanaty Leżajski i Sokołowski w latach okupacji hitlerowskiej”.

Czytaj więcej: Sztandar SN

Zaloguj się, aby zobaczyć.

 

 

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Moździerz do strzelania na proch z przełomu XVII/XVIII wieku. W Sokołowie najstarsi mieszkańcy pamiętali, że było ich dwa. Dawno temu strzelał z nich na wiwat pan Frącz przy okazji świąt i szczególnych uroczystości. Autor widział jeden z tych moździerzy w marcu 2001 roku w tzw. skarbczyku w kościele parafialnym w Sokołowie gdzie zrobił to zamieszczone obok i wiele innych zdjęć.

Czytaj więcej: Moździerz

Zaloguj się, aby zobaczyć.

 

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Konna sikawka strażacka z OSP w Sokołowie. Pochodziła prawdopodobnie z początku XX wieku i znajdowała się do ok. 1965 roku w sokołowskiej remizie. Wówczas wypożyczono ją do wypompowywania wody z wyrobiska gliny w cegielni Wojtusika usytuowanej przy wylocie ulicy z Sokołowa w kierunku Łańcuta.

Czytaj więcej: Konna sikawka strażacka

 

Zaloguj się, aby zobaczyć. 

Zaloguj się, aby zobaczyć.Lokomobila parowa z tartaku i młyna Stanisława Nowaka w Sokołowie Młp. Napędzała pasem transmisyjnym trak, urządzenia młynarskie oraz młocarnie zboża. Z chwilą likwidacji zakładu usługowego po II wojnie światowej długie lata stała i rdzewiała na otwartym placu przy ul. Reymonta (w pobliżu budynku obecnej Policji).

Czytaj więcej: Lokomobila