b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_wystawy_2016_wiosna2016_DSC09056.JPG Wiosna w muzeum - podsumowanie

W marcu bieżącego roku Społeczne Muzeum Ziemi Sokołowskiej poszerzyło swą ofertę o kolejną wystawę, ukazującą działalność sokołowskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”  do roku 1939. Wernisaż wystawy odbył się w dniu 6 marca 2016 r. i połączony został z dorocznym Walnym Zebraniem członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej oraz promocją 12. tomu „Rocznika Sokołowskiego”.

W ostatnim czasie zagospodarowany został także korytarz przy salach ekspozycyjnych, gdzie od 17 kwietnia br. oglądać można wystawę fotograficzną zatytułowaną „Na polu sobie stoję i nikogo się nie boję”. Na kilkunastu wielkoformatowych wydrukach oglądać można reprodukcję zdjęć autorstwa Krzysztofa Osiniaka, na których ukazano strachy polne wpisane w pejzaż okolicznych pól i sadów.

Wzbogacona o nowe eksponaty została także, zainaugurowana wiosną zeszłego roku, wystawa „Sokołowszczyzna w okresie II wojny światowej”. Staraniem członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej udało się zakupić nieznane i niepublikowane wcześniej zdjęcia ukazujące Sokołów w okresie okupacji hitlerowskiej. Najciekawsze z pozyskanych zdjęć uzupełniły ekspozycję prezentującą archiwalne dokumenty oraz liczne militaria z okresu II wojny światowej.

W dniu wernisażu wystawy „Ramię krzep, Ojczyźnie służ – sokołowskie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w latach 1894-1939”, Społeczne Muzeum Ziemi Sokołowskiej odwiedziło około 70-ciu zwiedzających. Nowa wystaw stała się także pretekstem do zorganizowania niedzielnych dyżurów w muzeum, które umożliwić miały zwiedzanie wspomnianych wystaw wszystkim chętnym, głównie indywidulanym zwiedzającym. Dyżury w muzeum odbył się w dwie kolejne niedziele, tj. 17 i 24 kwietnia, kiedy to muzeum udostępnione było dla zwiedzających w godzinach 10-13 oraz 14-17. Informacje o dyżurze zamieszczone zostały na profilu Facebook oraz na specjalnie przygotowanych ogłoszeniach rozwieszonych na słupach i tablicach ogłoszeniowych. Termin dyżurów w muzeum podany został także podczas ogłoszeń parafialnych w sokołowskim kościele.

W niedzielę 17 kwietnia dyżur w muzeum pełnili: w godzinach przedpołudniowych Tadeusz Piela i Józef Nykiel, zaś popołudniu Bartosz Walicki i Aleksandra Walicka. Tego dnia z możliwości zwiedzania prezentowanych wystaw skorzystało łącznie 65 osób. Podczas następnego dyżuru, tj. 24 kwietnia, pomimo niesprzyjającej pogody progi muzeum przekroczyło 21 zwiedzających. Dyżur w muzeum pełniły w tym dniu Małgorzata Kwolek i Aleksandra Walicka. W ciągu dwóch niedzielnych dyżurów Społeczne Muzeum Ziemi Sokołowskiej gościło łącznie blisko dziewięćdziesięciu zwiedzających, z których większość pozostawiła sympatyczne wpisy w pamiątkowej księdze.

We wtorek 26 kwietnia muzeum odwiedziła zaś kolejna zorganizowana grupa, którą tworzyli uczniowie klasy I i II z Zespołu Szkół w Trzebosi. Grupa, licząca łącznie 27 uczniów i 3 nauczycieli, odwiedziła Społeczne Muzeum Ziemi Sokołowskiej z inicjatyw p. Małgorzaty Kuli. Przybyłych gości przywitał i oprowadził po wszystkich prezentowanych wystawach wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej Piotr Ożóg.

Kolejna okazja do odwiedzin Społecznego Muzeum Ziemi Sokołowskiej nadarzy się już w połowie maja, kiedy to odbędzie się, podobnie jak w całej Polsce, kolejna edycja Nocy Muzeów.Szczegółowe informacje podane zostaną wkrótce. Przypominamy również, iż grupy zorganizowane zamawiać mogą zwiedzanie Społecznego Muzeum Ziemi Sokołowskiej pod numerem telefonu: 17 77 29 137.  

b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_wystawy_2016_wiosna2016_DSC09024.JPG b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_wystawy_2016_wiosna2016_DSC09041.JPG